prezio
Podporucznik

Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 22:35, 24 Sie 2010 Temat postu: Odbudowa łącznicy polowej ŁP 10/ 28 |
|
|
Ponad rok temu rozpoczęły się prace nad odbudowaniem łącznicy polowej ŁP 10/28 i trwają do dzisiejszego dnia. Jak widać żmudny proces badania detali łącznicy sprawia ,że pojawiają się kolejne elementy do odtworzenia. Podstawą była powojenna łącznica Ludowego Wojska Polskiego, z której wymontowaliśmy wewnętrzny mechanizm. Mechanizm był na tyle podobny do przedwojennej ,że dla oka laika będzie to nie zauważalny element. Przez przypadek kolega z grupy Bartek Gałaj zakupił na portalu ebay historyczną słuchawkę do tej właśnie łącznicy. Słuchawka okazała się sprawna. Na warsztatach szkolnych (1 ZSP Łowicz) dorobiono nam detale łącznicy :głośniczki, okucia, zapięcia(bez pomocy dyr. Żywickiego oraz opiekuna praktyk Pana Kochanka nie udało by się zebrać tego w całość) Bardzo duży wkład w odbudowę łącznicy mieli:
Konrad Hojer (główny techniczny odtwórca)
Piotr Krzysztofik ( udzielił nam sporo informacji na jej temat)
Stanisław Kukieła (kolekcjoner spod Łowicza, szczęśliwy posiadacz org. drewnianej obudowy na bazie której powstała nasza wersja)
.Duży wkład w odbudowę miał kolega Witold Kuciński który koordynował pracę nad elementami , doglądał postępu prac, dowoził materiał na warsztaty.
Generalnie łącznica jest prawie gotowa i najważniejsze ,że działa!
Do definitywnego zakończenia prac potrzeba tylko montażu tabliczek znamionowych oraz wgłębień pod przyciski brzęczykowe.
Warto nadmienić, że w Polsce pozostało tylko kilka egzemplarzy tej łącznicy.
Jeden w Zbiorach Muzeum Wojska Polskiego (bardzo słaby stan) oraz w zbiorach Muzeum Cytadeli Poznańskiej (kompletna wersja).
Po zakończeniu prac zaprezentujemy obszerniejszy tekst na jej temat.
Z ciekawości dodam ,że łącznica powróci w mury dawnych koszar 10 pułku piechoty a dokładnie miejsca w którym stacjonował pluton łączności pułku.
Miejscem prezentacji na co dzień będzie szkolna izba pamięci ZSP 1 przy ul. Podrzecznej 30 w Łowiczu gdzie powstaje stała ekspozycja naszego dorobku z zakresu rekonstrukcji formacji łączności.
archiwalne zdjęcia pochodzą ze strony
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez prezio dnia Wto 22:37, 24 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|