Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna www.sh10pp.fora.pl
Forum Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

XI Katyński Marsz Cieni z dziesiątakami w tle..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna -> Nasze działania
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
prezio
Podporucznik
Podporucznik



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:19, 08 Kwi 2018    Temat postu: XI Katyński Marsz Cieni z dziesiątakami w tle..

W dniu 08.04 czterech przedstawicieli stowarzyszenia wzięło udział w jedenastym Katyńskim Marszu Cieni. Katyński Marsz Cieni to coroczny pochód upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej organizowany w Warszawie z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław” oraz Instytut Pamięci Narodowej. Biorą w nim udział członkowie grup rekonstrukcji historycznej. Idą w milczeniu…idą..symbolizując cienie zamordowanych oficerów.
Marsz organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów WP, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. Pochód tworzą członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, którzy w milczeniu przechodzą spod Muzeum Wojska Polskiego, ul. Krakowskie Przedmieście, Placem Zamkowym, Rynkiem Starego Miasta, Barbakanem, ul. Długą, Placem Krasińskim i ul. Bonifraterską pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. W trakcie marszu przewidziane są postoje pod Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, na pl. Zamkowym oraz pl. Krasińskich (przed Katedrą Polową WP) gdzie czytane są fragmenty listów pomordowanych do rodzin, pamiętniki, wspomnienia ocalałych oraz fragmenty list pomordowanych. Uroczystość kończy się przy pomniku pomordowanym na wschodzie gdzie następuje ustawienie się rekonstruktorów w szeregi po czym na wszystkich naciągany jest symboliczny ,czarny całun będący metaforą śmierci polskich oficerów. Rozciąganie tkaniny odbywa się przy odgłosach strzałów z broni. Pochód organizowany jest od 2008 . Dziesiątacy biorą w nim udział od 2013 roku – 2018 rok był 5 udziałem łowickich dziesiątaków w tej podniosłej uroczystości.
W ramach marszu dziesiątacy wydali pamiątkową kartę pocztową w liczbie 250 egzemplarzy. Pocztówka przedstawia osobę ppor Mariana Szulborskiego (nie służył w 10pp ale pochodził spod Łowicza). Dziesiątacy uczestnictwem oddali hołd wszystkim pomordowanym w 1940 roku bez względu na ich przynależność pułkową czy wyznanie. Szczególną intencją byli oficerowie kapitana 10PP Andrzeja Drozda (jeńca Starobielska, zamordowanego przez NKWD 14.04.1940 w Charkowie) oraz ppor Mariana Szulborskiego.
Poniżej biografia Pana ppor. któremu dedykowaliśmy tegoroczną kartę pocztową.
Porucznik rezerwy piechoty Marian Bronisław Szulborski
Syn Antoniego i Heleny Sawińskich, ur. 25 marca 1908 r. w Pszczonowie, pow. Łowicki. W maju 1929 r. ukończył Gimnazjum Koedukacyjne im. Ignacego Mościckiego w Ostrowi- Komorowie. W lipcu 1930 r. odbywał przeszkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Ostrowi – Komorowie. Po odbyciu ćwiczeń 1932 r. w 71 pp. W Zambrowie został awansowany do stopnia kaprala podchorążego. W styczniu 1933 r. mianowany podporucznikiem i przeniesiony do rezerwy 71 pp. W 1939 r. zmobilizowany do 114 pp, 41 Dywizji Piechoty, z którym przeszedł szlak bojowy od Różan do walk w nocy z 24 na 25 września 1939 r. w celu wyjścia z okrążenia w kierunku Suchowoli. W tych okolicach dostał się prawdopodobnie do niewoli sowieckiej. Figuruje na liście wywozowej nr 035/1 z 16 kwietnia 1940 r., poz62. Wywieziony z obozu razem z ppor. Antonim Tersińskim i Józefem Trepakiem, który w swoim pamiętniku zapisał: kwiecień 21. Wyjazd z Koz(ielska). […] Około 17 wyjazd do wagonów, Straszna „przejażdżka” autami. Na bocznicy w Kozielsku do wagonów areszt(anckich) po 14 do przedziału22. Wyjechaliśmy z Kozielska pomiędzy 2 i 3 w nocy”.
Ekshumowany w 1943 r., nr PCK/AM 1279. Przy zwłokach znaleziono kartę szczepień. W t. zw. Archiwum Robla, jego nazwisko figuruje na kopercie „02567”, karta nr 575.
Należy wspomnieć ,że w 2012 roku podsadzono przy szkole w Bobrownikach tzw „Dąb pamięci” upamiętniający jedną z ofiar Katynia -Pana Porucznika Mariana Szulborskiego. Sadzenie dębów pamięci to akcja polegająca na upamiętnieniu posadzeniem drzewa ofiar 1940 zamordowanych bestialsko przez Rosjan.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sh10pp.fora.pl Strona Główna -> Nasze działania Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin