prezio
Podporucznik
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 9225
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 10 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 14:57, 05 Kwi 2012 Temat postu: Kielce 2012 czyli miasto w 1939. |
|
|
Pomysłem kolegów z GRH 4 pp .Legionów z Kielc już od kilku lat odbywają się obchody uroczystości pożegnania plutonu(68 żołnierzy) oddelegowanych na Westerplatte. Słowo „pożegnanie” ma czysto symboliczną wymowę. W marcu, 1939 gdy tych kilkudziesięciu żołnierzy opuszczało Kielce nie miało asysty tłumów wiwatujących mieszkańców..Wszystko odbywało się w tajemnicy.. Koledzy z Kielc tym symbolicznym sposobem oddają hołd obrońcom skrawka ziemi, o który toczył się zacięty bój.
W tym roku całość imprezy składała się z kilku elementów. Pierwsza część odbyła się 24.03.2012 i były to manewry grup rekonstrukcji historycznej odtwarzającej formacje Wojska Polskiego. Manewry są bardzo0 ważnym elementem w życiu każdej grupy gdyż pozwalają doskonalić wiedzę z zakresu przedwojennych regulaminów.
Jako „dziesiątka” nie zdołaliśmy się stawić na manewrach gdyż całym składem pojechaliśmy oddać hołd naszemu koledze, „Miszce”, którego pogrzeb zbiegł się terminem z manewrami.
Wieczorem 24.03 odbyła się masz w intencji poległych żołnierzy w 1939roku.
25.03 rozpoczęły się oficjalne uroczystości pod pomnikiem Czynu Legionowego w Kielcach. Odczytany został rozkaz z marca 1939 roku d-cy 4 p.p Leg. Do pełnienia służby na Westerplatte.
Po oficjalnej części zgromadzeni udali się w okolice „kadzielni” gdzie grupy rekonstrukcji historycznej przygotowały dioramy, prezentując na nich swoje dokonania.
W pobliżu dioram organizatorzy przygotowali widowisko historyczne oparte na wydarzeniach z 05.09.1939 (walki o miasto). Z ciekawości dodam, że miejsce inscenizacji zostało zaplanowane w oparciu o „wrześniową” lokalizację tej potyczki.
Ze strony „dziesiątaków” w inscenizacji wzięło udział 4 ludzi (byli odpowiedzialni tradycyjnie za łączność na polu bitwy). Pozostali prezentowali sprzęt łączności na dioramie oraz ..uwaga: kociołki do gotowania dla formacji łączności. Wyposażenie do gotowania zostało odtworzone na podstawie instrukcji technicznej z Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Na tą okazję uszyte zostały także fartuchy oraz nakrycia głowy. Elementy wyglądu „kucharza-łącznościowca „ skopiowaliśmy z epokowych zdjęć.
Więcej o kociołkach przy innej okazji.
Imprezę możemy zaliczyć do bardzo udanych, czekając na kolejne zaproszenie do Kielc za rok.
Zdjęcia z imprezy wykonał P.Wojewoda ( rekrut w Stowarzyszeniu)
Poniżej kociołki do gotowania dla łączności i ich obsada
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
odtworzony przez Nas rower PWU typ XX wz 1935.
[link widoczny dla zalogowanych]
Walki o Kielce
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|